Gmina Godów należy do Wyżyny Śląskiej, a w jej obrębie do Płaskowyżu Rybnickiego. Gmina bezpośrednio graniczy z Czechami. Teren gminy jest pagórkowaty, poprzecinany malowniczymi dolinami czterech rzek: Olzy, Leśnicy, Szotkówki i Piotrówki. Początki osadnictwa na jej terenie sięgają przełomu IX i X wieku, a powstanie najstarszych sołectw – Gołkowic, Skrzyszowa i Godowa, pisane kroniki datują na XIII wiek.
Podróżując Szlakiem Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli rybnickiej, warto odwiedzić najstarsze, historyczne zabytki, takie jak:
– kościół drewniany pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach zbudowany w XVI wieku, oraz
– kościół drewniany pw. Św. Anny w Gołkowicach z 1878 r.,
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach
Świątynia została wzniesiona w 1466-1467 i jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych na Śląsku a także w Polsce zachowanych do naszych czasów. Jest także jednym z przykładów tzw. gotyku drewnianego w Polsce. Często nazywany jest perłą sakralną ziemi wodzisławskiej. I trzeba przyznać, że Kościół robi wrażenie, zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Wchodząc do niego, ma się wrażenie sielskości i automatycznie przenosimy się w bardzo zamierzchłe czasy…. To miejsce gdzie można się zatrzymać i zadumać, nie tylko na chwilę.












Tak prezentuje się Kościół z zewnątrz, natomiast wnętrze pozostawiam do odkrycia każdemu z osobna. Sakralność i wyjątkowość tego obiektu powinna zostać odkryta przez każdego osobiście.
Zachęcam do zwiedzenia.